MIKOR VAN SZÜKSÉG HASPLASZTIKÁRA?
Ha a has bőrének összehúzódó képessége, rugalmassága csökken, nem tudja követni a változásokat és megereszkedhet. Jelentős elhízásnál a bőr a vastag zsírréteggel együtt lefelé lóg, súlyos esetben akár nagymértékben is.
A hasplasztika célja, hogy a bőrön, zsírszöveten és a hasfalon keletkezett elváltozásokat megszüntesse vagy helyreállítsa a
feszes, esztétikus has,
formásabb alak,
vonzóbb külső
kialakítása érdekében.
Ez azért is fontos, mert a hason lokálisan kialakult bőr- és zsírfelesleg nemcsak esztétikai, de funkcionális panaszokat is okozhat: veszélyeztetheti az általános egészségi állapotot, az összefekvő területeknél bőrbetegségek jelentkezhetnek, mindemellett pszichés zavarok is kialakulhatnak.
A has előredomborodása jelentősebb hízás, illetve a bőr megereszkedése nélkül is előfordulhat. Ilyenkor a két egyenes hasizom eltávolodik egymástól – ez általában szülés után jelentkezik.
HOGYAN TÖRTÉNIK A HASPLASZTIKA?
A hasplasztikai beavatkozás tervezésénél figyelembe kell venni, hogy mi az elváltozás oka, illetve hogy mennyire kiterjedt az elváltozás.
A műtéti metszés ívelt vonalban, a két csípőcsontot összekötve, a szeméremdomb feletti barázdában, rejtett helyen halad. A megereszkedett bőrt a bőr alatti zsírszövettel együtt eltávolítjuk. Ezután a köldököt eredeti helyének megfelelően rögzítjük, majd a sebet több rétegben plasztikai varrattal zárjuk. A műtét végén kompressziós kötést helyezünk fel.
A hasplasztika után természetesen lehet szülni, de célszerűbb a műtétet a szülés(ek) utánra időzíteni. A hasplasztika nagymértékben segít azokon a nőkön, akik már több terhességen estek át, és a hasizmaik széthúzódtak.
A sebészeti beavatkozás előtt a szervezet általános állapotára és a helyi státusra vonatkozó vizsgálatok szükségesek annak érdekében, hogy a beavatkozás kockázatát felmérhessük. A műtétet minden esetben altatásban végezzük.
Az eljárás időtartama 2-3 óra, a kötelező klinikai tartózkodás 2 éjszaka.
Videogaléria
GYÓGYULÁS ÉS FELÉPÜLÉS HASPLASZTIKA UTÁN
Az orvosi beavatkozások döntő többségénél, a műtét velejáró következményeként a terület duzzanata, bevérzése, esetleges gyulladása alakulhat ki, illetve heggyógyulási zavarok jelentkezhetnek, azonban – az orvostudomány fejlődésének köszönhetően – ezek egyre ritkábbak és előfordulásuk esetén kezelhetők.
A hasplasztika esetében a szövődmények közül megemlítendő a savóképződés, illetve a felületes bőridegek esetleges sérülése miatti érzészavar.
A munkaképesség 10-14 nap múlva áll helyre, a varratszedés 14 nap elteltével történik.
Nyomókötés vagy fűző viselése 4-6 hétig szükséges.